Click Image to Order Your 2014 MIAA Program

Become a Member

Become a Member

News

FEBRUARY FRENZY - End of Season Tournaments

2011-2012 End of Season Tournaments

“February Frenzy”

BUZZARDS BAY CUP (Gallo Ice Arena, Buzzards Bay)
Wednesday Feb. 22
Dennis-Yarmouth vs. Stoughton 2:10PM
Bourne vs. Westfield  4:10PM
Thursday Feb. 23
Consolation, 2:00PM; Championship, 4:00PM

CAHOON TOURNAMENT (Burlington Ice Palace, Burlington)
Tuesday Feb. 21
Chelmsford vs. Framingham 5:10PM
Burlington vs. Medford 7:10PM
Thursday Feb. 23
Consolation, 6:10PM; Championship, 8:10PM

CAPE COD CLASSIC (Falmouth Ice Arena, Falmouth)
Saturday Feb. 18
Game #1 BC High vs. Hingham 1:00 PM
Game #2 Austin Prep vs. Duxbury 3:00 PM
Game #3 Waltham vs. Arlington Catholic 5:00 PM
Game #4  Falmouth vs. Archbishop Williams 7:00 PM
Monday Feb. 20
Game #5 Hingham vs. Duxbury, 1:00 PM
Game #6 Arlington Catholic vs. Falmouth 4, 3:00 PM
Game #7 BC High vs. Austin Prep, 5:00 PM
Game #8 Waltham vs. Archbishop Williams 4, 7:00 PM
Wednesday Feb. 22
Game #9 Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 5:00 PM
Game #10 Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 7:00 PM
Thursday Feb. 23
Game #11 Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 5:00 PM
Game #12 Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 7:00 PM

CITY CHAMPIONSHIP (Matthews Arena, Northeastern University, Boston)
Wednesday Feb. 22
East Boston vs. Latin Academy, 12:00PM

FAIRLEIGH DICKINSON TOURNAMENT (Martha’s Vineyard Arena, Oak Bluffs)
Saturday Feb 18
Dennis-Yarmouth vs. Masconomet 5:00PM Nauset
Martha's Vineyard vs. Lynnfield 7:00PM
Sunday Feb 19
Consolation, 1:00PM; Championship, 3:00PM

 

GOULD MEMORIAL TOURNAMENT (Hobomock Ice Arena, Pembroke)
Monday Feb 20
Pembroke vs. Norwell 12:20PM
Silver Lake vs. Scituate 2:20PM
Wednesday Feb 22
Consolation, 5:30PM, Championship, 7:30PM

IRISH AMERICAN SHOOTOUT (O'Brien Arena, Woburn)
Wednesday Feb 22
Billerica vs. Westford Academy 6:00PM
Woburn vs. Milton 8:00PM
Friday Feb 24
Consolation, 6:00PM; Championship, 8:00PM

JEFF HAYES MEMORIAL TOURNAMENT (Gallo Ice Arena, Buzzards Bay)
Monday Feb 20
Oliver Ames vs. North Reading 4:00PM
Sandwich vs. Lowell Catholic 6:00PM
Tuesday Feb 21
Consolation, 5:00PM; Championship, 7:00PM

LAKE PLACID WINTER CARNIVAL (Olympic Arena, Lake Placid, NY)
Friday Feb 3
Lake Placid, NY vs. Saranac Lake, NY 5:30PM
Shaker-Colonie, NY vs. Westfield 7:30PM
Saturday Feb 4
Consolation, 12:00PM; Championship, 2:30PM

MULLOY TOURNAMENT (Allied Veterans MDC Rink, Everett)
Monday, Feb. 20
Somerville vs. Methuen 2:00PM
Everett vs. Northeast 4:00PM
Wednesday, Feb. 22
Consolation, 3:00PM; Championship, 8:00PM

 

17th. ANNUAL NEWBURYPORT BANK ICE HOCKEY CLASSIC 2012
(Henry Graf Skating Rink, Newburyport)

Bresnahan Division

Fournier Division

Gulazian Division

Doyle Division

Newburyport

Triton

Amesbury

Marblehead

Saugus

Haverhill

Pentucket

Peabody

Bishop Fenwick

Shawsheen

Matignon

Hudson

Lincoln Sudbury

Danvers

Revere

North Andover


Monday Feb 20
Pentucket vs. Revere 1:00PM (Gulazian)
Amesbury vs. Matignon 3:00PM (Gulazian)
Danvers vs. Haverhill 5:00PM (Fournier)
Newburyport vs. Bishop Fenwick 7:00PM (Bresnahan)
Tuesday Feb 21
Marblehead vs. North Andover 3:00PM (Doyle)
Saugus vs. Lincoln Sudbury 5:00PM (Bresnahan)
Triton vs. Shawsheen 7:00PM (Fournier)
Wednesday Feb 22
Gulazian Division Consolation 1:00PM
Hudson vs. Peabody 5:00PM (Doyle)
Gulazian Division Championship 7:00PM
Thursday Feb 23
Fournier Division Consolation 5:00PM
Fournier Division Championship 7:00PM
Friday Feb 24
Doyle Division Consolation 1:00PM
Bresnahan Division Consolation 3:00PM
Doyle Division Championship 5:00PM
Bresnahan Division Championship 7:00PM

SOUTH OF BOSTON SHOOTOUT (Bridgewater Ice Arena, Bridgewater)
Monday Feb. 20
Game #1 Franklin vs. St. Peter Marian 11:30AM
Game #2 Marshfield vs. Barnstable 3:00PM
Game #3 Xaverian vs. Coyle & Cassidy 5:00PM
Game #4 Bridgewater-Raynham vs. Canton 7:10PM 
Wednesday Feb 22
Game #5 Loser Game. 1 vs. Loser Game 4 11:00AM
Game #6 Loser Game 2 vs. Loser Game 3 2:00PM
Game #7 Winner Game 2 vs. Winner Game 3 5:00PM
Game #8 Winner Game 1 vs. Winner Game 4 8:00PM 
Thursday Feb 23
Game #9 Loser Game 5 vs. Loser Game 6  11:00AM
Game #10 Loser Game 7 vs. Loser Game 8  2:00PM
Game #11 Winner Game 5 vs. Winner Game 6  4:00PM
Game #12 Winner Game 7 vs. Winner Game 8  8:00PM 

SPARTAN CUP (Hetland Memorial Arena, New Bedford)
Friday Feb. 17
Dartmouth vs. Bishop Stang 4:00PM
Longmeadow vs. Whitman-Hanson 6:00PM.
Saturday Feb. 18
Consolation, 5:00PM; Championship, 7:00PM

SPRINGFIELD CATHEDRAL HS TOURNAMENT (Olympia Center, West Springfield)
Wednesday Feb 22
Malden Catholic vs. Hamden, CT 6:10PM
Springfield Cathedral vs. Needham 8:10PM
Thursday Feb 23
Consolation, 5:00PM; Championship, 7:00PM

 

Women’s Hockey

COUGAR CLASSIC (Rockland Arena, Rockland) 

Tuesday Feb. 21

Red Division
Notre Dame Academy Hingham vs. Norwell 8:00AM
Mt St Joseph Co-op vs. Hanover/Cohasset 9:25AM
Blue Division

Hingham vs. Milton 10:50AM
Duxbury vs. St Mary Bay View Academy, RI 12:15PM
White Division
Sandwich vs.
Ursuline Academy 1:40PM
Austin Prep vs. Newton North 3:05PM
Thursday Feb. 23
Red Division Consolation Game 8:00AM
Blue Division Consolation Game 9:25AM
White Division Consolation Game 10:50AM
Red Division Championship Game 12:15PM
Blue Division Championship Game 1:40PM
White Division Championship Game 3:05PM

Feb 19, 2012, 9:17 pm

<< Return to previous page

 

CLICK HERE TO CONTACT MassHSHockey AND SUBMIT YOUR SCORES AND HISTORY!
All rights reserved.
Powered by ActionPak Marketing